Umění oduševnělého života: Co je radost?

Naši filozofii „umění oduševnělého života“ uvádíme v život prostřednictvím našeho kompasu, který slouží jako průvodce osobní spokojeností. Tento měsíc se zaměříme na jeden ze 13 bodů kompasu: radost.

Pro většinu lidí je radost synonymem štěstí. Ale v tom, jak radost vnímáme a jak ji zobrazujeme jako téma, je zřetelný rozdíl. Štěstí je pocit, který zažíváte, když se vám dostane nečekaného nebo dlouho vytouženého povýšení, když se konečně trefíte do vlastního golfového úderu, když se do někoho zamilujete a on vaši lásku opětuje, nebo když vidíte, jak vaše dítě dělá první vrávoravé krůčky. Zatímco štěstí je emoce, kterou vyvolává nějaká událost, čin nebo zážitek, radost je stav mysli vyvolaný spojením se sebou samým, s ostatními a se světem kolem vás. Štěstí vzniká na základě vnějších okolností, radost je vnitřní rozpoložení. Štěstí je povznesení, blaženost, energie a potěšení. Radost je mír, klid, naplnění a spokojenost. Štěstí přichází a odchází, radost je nepřetržitá. Štěstí pochází z mysli. Radost sídlí v duši.
Skutečná radost je pocit, kdy se vám zdá, že jsou všechny hvězdy nakloněny ve váš prospěch, že život je naprosto v pořádku takový, jaký je, bez ohledu na to, co vám postaví do cesty dobrého nebo špatného. Jste v pohodě a víte, že dokážete překonat všechny překážky.

Pokud nejste ve spojení se svým skutečným já, nejednáte podle toho, co se vám líbí, kritizujete se a zdůrazňujete spíše negativa než pozitiva, bude těžké si radost uvědomovat. Radostní lidé mají jasnou představu o tom, jak chtějí žít a jejich přístup - laskavý, starostlivý a milující - to dokazuje. Když prožívají smutek nebo ztrátu, uvědomují si, že je čeká bolest, ale rozhodnou se neutápět se v utrpení. Radostní lidé vědí, že život může přinášet problémy, ale vždy se najde něco nového, co rozežene chmury a nabídne světlou stránku.
Ať už váš život dnes vypadá jakkoli a ať už cítíte cokoli - štěstí, radost, negativitu, útěchu nebo zoufalství - vy a pouze vy jste strůjcem své vlastní radosti, nebo jejího nedostatku. Radost se vám prostě nepřihodí, musíte se pro ni každý den rozhodnout.