Vaše chvíle… pozitivního přístupu k životu

Vytvořit si prostor pro pozitivní chvíle je pro naši pohodu zásadní. Proto jsme pro vás připravili sérii tipů, které vám pomohou zvýšit radost ze života a které můžete vyzkoušet kdykoli a kdekoli.

 

Když jde do tuhého, pozitivní lidé vždy najdou cestu z temnoty, a právě z tohoto přístupu k životu se odvíjí radost a vděčnost. Pozitivita je nakažlivá, když jste radostní, cítí to i lidé kolem vás. Přijměte tento způsob života tím, že vykročíte do světla a uvidíte úžasný potenciál, který život nabízí, když se na něj díváte optikou pozitivního myšlení.

V příštích několika měsících se v Rituals zaměříme na téma pozitivity, převzaté z knihy Umění oduševnělého života, našeho kompasu, který vás povede na cestě k osobní pohodě. Být pozitivní je volba a může vám pomoci vyniknout ve všech oblastech vašeho života od vztahů až po kariéru.

Tak na co ještě čekáte? Začněte hned s našimi jednoduchými tipy a triky, jak praktikovat pozitivnější pohled na svět.

 

VAŠE POZITIVNÍ CHVÍLE... VYNIKNĚTE SILOU SVÉ OSOBNOSTI

 

Studie prokázaly, jak může naše držení těla ovlivnit naši náladu. Pevný vzpřímený postoj vám pomůže cítit se pozitivněji a může dokonce vyvolat pocity sebedůvěry a síly.

Během jediné vteřiny aktivujete pozitivitu pouhou úpravou svého postoje:

  1. Postavte se zpříma, jako byste měli nad hlavou provázek.
  2. Mírně zatáhněte ramena dozadu a dolů, abyste uvolnili napětí.

Zkuste s tímto posíleným postojem vstoupit do místnosti a uvidíte, jak se budete cítit.

VAŠE POZITIVNÍ CHVÍLE... MANTRA VE DRUHÉ OSOBĚ

 

Dávat pozor na to, jak se sebou mluvíte, a snažit se se sebou komunikovat laskavě, jako byste byli nejlepšími přáteli, může být účinným způsobem, jak se pozitivně spojit se svým vnitřním sebekritikem. Podle studie o samomluvě je však účinnější mluvit sám se sebou pomocí třetí osoby. Kdykoli si všimnete, že si říkáte něco negativního, nahraďte „já“ svým jménem.

Může to být něco jako například: „Katko, zvládla jsi tu situaci nejlépe, jak jsi mohla.“

Pokud se necítíte pohodlně říkat to nahlas, můžete si to vždy napsat nebo vizualizovat, jak tato slova říkáte nahlas. Staňte se vlastními povzbuzovateli pomocí těchto výroků ve druhé osobě, kdykoli budete potřebovat okamžitou pozitivní podporu.

 

VAŠE POZITIVNÍ CHVÍLE... KOUZLO HUDBY

 

Ať už jste ranní ptáče, nebo ne, proč nezačít každý den chvilkou pohody a nepustit si nějakou příjemnou hudbu? Datový tým Spotify doporučuje začít ráno skladbou složenou ze tří kvalit:

- pozitivní text,

- tvůrčí styl,

- výrazný rytmus, který umocní pozitivitu.

Skladba Billa Witherse „Lovely Day“ byla vybrána jako jedna z deseti nejlepších, protože obsahuje všechny tři tyto vlastnosti.

 

VAŠE POZITIVNÍ CHVÍLE... PROMLOUVÁ K VÁM INTUICE

 

Při pohledu na svůj život lidé na konci života nejčastěji litují dvou věcí: toho, že se až příliš snažili zalíbit ostatním, a toho, že si přáli splnit si svůj velký sen a nepovedlo se jim to. Obě tyto věci jsou neodmyslitelně spjaty s pozitivitou. Každému se v hlavě honí negativní myšlenky. Přesto je to často proto, že žijeme podle cizích očekávání, nebo jsme si možná sami vytvořili vlastní společenská očekávání.

Chcete-li být skutečně pozitivní, musíte najít své skutečné já. Možná byla cesta do Vídně vždycky na vašem seznamu nebo vám stále vrtají hlavou lekce zpěvu, kterých jste se vzdali. Ať už je váš sen jakýkoli, žijte ho teď, nebo alespoň podnikejte malé krůčky k tomu, abyste svůj sen uskutečnili.

Dnes se zamyslete nad tím, jak takový sen vypadá. Napište si jednu věc, které chcete ve svém životě dosáhnout, a udělejte ji SMART, česky „chytře“.

S – specificky

Vyberte si konkrétní věc, kterou chcete udělat nebo zažít.

M – měřitelně

Pokud se například chcete naučit jazyk, měřte svůj úspěch například tím, kolik podstatných jmen umíte, nebo zda se dokážete v restauraci domluvit s číšníkem.

A – dosažitelně (anglicky „achievable“)

Pokud bude váš cíl realistický, bude to pro vás větší motivací.

R – relevantně

Ujistěte se, že váš cíl je skutečně relevantní, abyste se cítili pozitivněji a opravdověji. Zeptejte se sami sebe a odpovězte si na otázku: Stanovuji si tento cíl skutečně jen a jen pro sebe?

T – termínovaně

Určete si čas, kdy chcete svého cíle dosáhnout. Může být rozdělen na etapy, například objednat si jazykový kurz, naučit se tato podstatná jména, vést tuto konverzaci.

Tímto způsobem jste podnikli akci, stanovili si cíl a vytvořili plán, který vás nasměruje na cestu k autenticity a pozitivity.

 

VAŠE POZITIVNÍ CHVÍLE... JEZTE PODLE SEZÓNY

 

V ájurvédě se věří, že naše hormony a zdraví střev jsou vázány na roční období. Konzumace sezónního ovoce a zeleniny z místních zdrojů je ideální způsob, jak doplnit příjem vitamínů, podpořit místní ekonomiku a jíst potraviny s optimální chutí.

Sezónní zelenina prokazatelně zlepšuje náladu a je spojována s dlouhověkostí. Lidé, kteří žijí v „modrých zónách“, jejichž obyvatelé se dožívají nejdelšího věku, vykazují největší známky životní spokojenosti částečně díky sezónnímu a lokálnímu stravování. Pokud přemýšlíte, čím začít, podívejte se do našeho online magazínu, kde najdete recepty na chutné sezónní pokrmy.

 

VAŠE POZITIVNÍ CHVÍLE... KAŽDODENNÍ TANEČNÍ KREACE

 

Všichni víme, že cvičení uvolňuje hormony dobré nálady. Pouhých 15 minut pohybu denně stačí k tomu, aby se zvýšil obsah chemických látek vyvolávajících euforii, zlepšila se kondice kardiovaskulárního systému a okamžitě se snížil stres.

Tanec je obzvlášť zábavný prostředek k rozhýbání těla, ale jak intenzivní pohyby potřebujete? Jedna studie ukázala, že přiměřené cvičení je spojeno s pocity radosti a euforie. V tomto pozitivním duchu si najděte chvilku, abyste si pustili oblíbenou hudbu a dali se do pohybu.

 

VAŠE POZITIVNÍ CHVÍLE... JE V POŘÁDKU BÝT NĚKDY SMUTNÝ

 

S tak velkým společenským tlakem na to, abychom měli jen „dobré emoce“, je snadné negativní pocity potlačit. Studie prokázala, že poslech smutných písní může zvýšit pozitivitu. Také poukázala na to, že zatímco některé písně jsou univerzálně smutné, některé skladby mohou znít smutně pouze nám a nikomu jinému.

Pokud se dnes cítíte špatně, je v pořádku, když prožijete svou negativitu se smutnou melodií. Studie ukázala, že smutná hudba nejen utěšuje, ale pomáhá regulovat náladu a emoce, takže se snad o něco dříve vrátíte k pozitivním pocitům.

 

VAŠE POZITIVNÍ CHVÍLE... SÍLA VAŠICH RUKOU

 

Mudry jsou mocná, symbolická gesta rukou, která stimulují pozitivní pocity a mohou snižovat stres. Cvičení muder, které pochází z hinduismu a buddhismu, vám při aktivaci pozitivního myšlení může propůjčit lehký nádech magie. Předpokládá se, že mudry pomáhají řídit tok energie v celém těle prostřednictvím aktivace různých tlakových bodů. Varada mudra byla vytvořena za účelem manifestace pozitivity. Zde je návod, jak ji provést:

  1. V sedě se zkříženýma nohama si položte levou ruku na stehno.
  2. Ruka by měla být svěšená vedle kolena směrem dopředu s mírně ohnutými prsty.
  3. Pravá ruka může spočívat v klíně.

Varada mudra uklidňuje tělo a povzbuzuje mysl k vyhledávání dobrých vibrací. Mudry spočívají v používání rukou jako ovládacího prvku rovnováhy. Toto malé gesto je ideální pro posílení soucitu a přijetí pozitivního myšlení, kdykoli se cítíte vystresovaní nebo úzkostní.