Milujte slunce a svou pokožku: Tipy odborníků na léto

Konečně nastal den, o kterém jste snili celé měsíce. Dokonale padnoucí bikiny? Máte. Skvělá pedikúra? Jistě. Román, který vás strhne, a který váš knižní klub neustále vychvaluje? Je to trochu trapné, ale všechno jste zkontrolovali. Zbývá už jen jedna věc: přečtěte si tyto rady odborníků, aby vaše pokožka během letní sezóny vstřebala vše dobré a nic škodlivého.

LÁSKA KE SLUNCI NA POZADÍ VĚDY

Nejprve je důležité si uvědomit, že ačkoli jsme neustále bombardováni informacemi o nebezpečí slunce, mírné opalování může být ve skutečnosti prospěšné. Podle studie z roku 2014, kterou provedla Harvard Medical School a Massachusetts General Hospital v USA, je pobyt na slunci spojen s uvolňováním beta-endorfinu, jinak známého jako "chemická látka pro dobrou pohodu", která může přinést okamžitou vlnu radosti podobnou pocitu, jaký máme po kvalitním tréninku. Sluníčko také stimuluje tvorbu vitaminu D, což má za následek lepší zdraví kostí a dokonalejší fungování imunitního systému.

Může nám také pomoci lépe spát. Vědci z Coloradské univerzity v Boulderu učinili v roce 2013 zásadní objev týkající se spojení mezi přirozeným světlem a našimi vnitřními biologickými hodinami. Když se pravidelně vystavujeme slunečnímu záření, naše tělo nastaví své vnitřní hodiny tak, aby se přizpůsobily přirozenému světelnému cyklu, což znamená, že když je venku tma, náš mozek dostává signály, že je čas spát.

A TEĎ TY ŠPATNÉ ZPRÁVY...

Jak všichni víme, dlouhodobý pobyt na slunci bez ochranných prostředků je velmi rizikový. Opálení, které vám sice dodá zdravý vzhled, je ale ve skutečnosti známkou poškození slunečním zářením. Podle přední dermatoložky Dr. Melindy Longakerové se u každého pátého člověka během života objeví nějaká forma rakoviny kůže. Většinou se jedná o takzvanou nepříjemnou rakovinu, která zanechává jizvy, smrtící melanom je však druhým nejčastějším nádorovým onemocněním u mladých žen ve věku 15 až 29 let.

Kromě toho dlouhé a nechráněné slunění způsobuje předčasné stárnutí a nevzhledné změny pigmentace, jako jsou sluneční skvrny - a kdo by o to stál? Pečujte tedy o svou pokožku a ona se postará o vás. Pokud jde o zachování zdraví a šťastného pobytu na slunci, je to všechno o karmě.

 

OPALOVACÍ KRÉMY: FAKTA VERSUS FIKCE

Opalovací krém je jednoznačně nejlepší způsob ochrany pokožky. Dovolte nám, abychom vám přiblížili další vědecké poznatky.

 

  1. VŠECHNY OPALOVACÍ KRÉMY NEJSOU STEJNÉ.

Při výběru přípravku na ochranu před sluncem hledejte takový, který obsahuje filtry pro UVA i UVB záření. Podle blogu Harvard Medical School jsou UVB paprsky hlavní příčinou spálení, zatímco UVA paprsky způsobují předčasné stárnutí a vrásky na kůži. Obojí přispívá ke vzniku rakoviny kůže, a proto je důležité používat širokospektrální přípravky, které vás ochrání před oběma druhy záření.

  1. NEVYNECHÁVEJTE OPALOVACÍ KRÉM ANI V ZAMRAČENÝCH DNECH.

Od tohoto ročního období znamená poloha Slunce vůči Zemi, že se k vám škodlivé paprsky dostanou i přes mraky. I když slunce nesvítí a vaše tělo je z větší části zakryté, měli byste používat krém na obličej s ochranným faktorem SPF. Žádné výmluvy v tomto případě neplatí. Pokud se bojíte, že používání SPF pod make-up způsobí skvrny, není tomu tak. Pokud jej nanesete na suchou tvář, vaše póry zůstanou čisté. Proto si předtím obličej důkladně umyjte.

  1. SPF 50 VERSUS SPF 30

Z logického hlediska platí, že čím vyšší SPF, tím lepší ochrana, že? Zajímavé je, že tomu tak není. Ve skutečnosti je rozdíl mezi SPF 50 a SPF 30 zanedbatelný. Konkrétně SPF 30 vás ochrání před 97 % slunečních paprsků, zatímco 50 vás ochrání jen o 1 % více. Dermatologové varují, že používání výrobků s SPF 50 může vyvolat falešný pocit bezpečí a způsobit, že se nebudete opalovat dostatečně často. Pokud se obáváte, že vyšší faktory zanechávají na pokožce bílé skvrny, nemusíte se znepokojovat. Naše přípravky s ochranným faktorem SPF nezanechávají bílé stopy a rychle se vstřebávají. Zároveň jsou ideální pro každou barvu a typ pleti.

JAK SPRÁVNĚ POUŽÍVAT OPALOVACÍ KRÉM

Když už jsme u používání opalovacího krému, je stejně důležité, jaký používáte i jakým způsobem jej nanášíte. Podle dermatoložky Dr. Jeannette Grafové byste s aplikací neměli čekat, až budete venku, protože než se opalovací krém plně vstřebá do pokožky, trvá to přibližně 20 minut.

Doporučuje také použít na jednu vrstvu celou jednu unci opalovacího krému (tedy asi tolik, kolik činí sklenička na panáka), abyste jím pokryli celé tělo. Pokud toto pravidlo nedodržíte, SPF faktor se ve skutečnosti bude blížit jen polovině hodnoty uváděné na etiketě výrobku.

V neposlední řadě musíte opalovací krém nanášet opakovaně v průběhu celého dne. Jedna vrstva na začátku pobytu na pláži prostě nestačí, a to kvůli věcem, jako je pocení, extrémní horko a kontakt s vodou, které ho mohou zředit. Americká dermatologická akademie doporučuje nanášet novou vrstvu každé dvě hodiny, abyste zajistili maximální účinek. A pokud plavete nebo se hodně potíte, tak ještě více.

DALŠÍ ZPŮSOBY OCHRANY POKOŽKY

Pokud hledáte záminku ke konzumaci čokolády, nemusíte hledat žádnou další: několik čtverečků 85% hořké čokolády obsahuje flavanoly, které vás pomáhají chránit před možným poškozením UV zářením. I když to možná není tak vzrušující jako čokoláda, konzumace potravin bohatých na omega 3, jako jsou vejce, divoký losos a lněné semínko, může pomoci neutralizovat škodlivé účinky slunce. Dobrý nápad je také pojídání rajčat, protože jejich vysoká koncentrace lykopenu poskytuje fotoprotekci.

Nezapomeňte také na hlavu! Nošení klobouků nebo šátků je vždy vhodnou volbou. Dobrý sprej na vlasy s UV ochranou vám pomůže ochránit pokožku hlavy před spálením a také zabrání změně barvy vlasů.

Oblečení s UV ochranou je stále oblíbenější trend. Pokud nemáte v úmyslu předvádět u bazénu své břišní svaly, nošení trička s UV ochranou zamezí působení škodlivého záření.

Co když se i přes veškerá opatření vrátíte domů spálení od slunce? Náš průvodce první pomocí vám pomůže zklidnit a zachránit vaši pokožku.

NAKOUPIT