Dermatologové prozrazují své tipy na péči o pokožku vystavenou slunci

Všichni víme, jak důležité je mazat se opalovacím krémem. I v zamračených dnech bychom měli používat ochranný faktor alespoň 30 a v letních měsících 50, vždy se širokým spektrem UVA. Věděli jste ale, že existuje spousta dalších chytrých způsobů, jak můžete svou pokožku během slunečného počasí chránit a ošetřovat? Oslovili jsme tři odborníky na péči o pleť: Dr. Sophie Shotterovou (zakladatelku kliniky Illuminate Skin Clinic), Dr. Rosse Perryho (lékařského ředitele kliniky Cosmedics Skin Clinics) a dermatologického konzultanta Dr. Derricka Phillipse, aby nám prozradili málo známé tipy na správné opalování, které byste měli znát. 

 

JEZTE SALÁT

Tedy přesněji řečeno rajčata. „Jezte hodně rajčat. Obsahují lykopen, který je silný antioxidant a studie prokázaly, že chrání pokožku před poškozením způsobeným UV zářením,“ říká doktorka Shotterová.

 

NOSTE SPRÁVNÉ SLUNEČNÍ BRÝLE

Nemluvíme o těch nejmódnějších, ale o brýlích s polarizačními skly. „Odrážejí světlo, což pomůže snížit riziko vzniku šedého zákalu a také ochrání citlivé oční okolí,“ upozorňuje Dr. Shotterová.

 

CHRAŇTE SE PŘÍPRAVKY S SPF VČAS

„Doporučuji aplikovat SPF vždy alespoň 20 minut předtím, než vyrazíte ven. Důkladné ošetření těla před obléknutím plavek nebo oblečení poskytne přípravku čas, který potřebuje k tomu, aby mohl vykonat svou práci,“ doporučuje Dr. Perry.

Dr. Phillips zdůrazňuje, že toto pravidlo platí pro všechny, nejen pro osoby se světlou pletí: „I když se může zdát, že ti s tmavší pletí se nespálí nebo se u nich neprojeví první známky poškození slunečním zářením, stále k němu dochází. Tmavší pleť produkuje vysoké množství melaninu, ten však nedokáže zabránit veškerému poškození sluncem, takže lidé všech barev pleti by měli používat SPF každý den.“

SUPLEMENTUJTE!!

„Užívání kvalitního antioxidačního doplňku v letních měsících může pomoci dále chránit vaše buňky před poškozením UV zářením. Můj tip jsou kapsle Heliocare 360, které obsahují směs, díky níž je vaše pokožka odolnější vůči slunečnímu záření,“ říká Dr. Shotterová.

 

SÁHNĚTE PO ALOE VERA

„Aloe vera nebo přípravek obsahující aloe pokožku nejen zklidňuje, ale také napomáhá jejímu hojení a může také zabránit olupování, které je obvykle spojeno se spálením od slunce,“ říká Dr. Perry. Vyzkoušejte po sprše tělové mléko The Ritual of Karma Body Lotion Mousse s komplexem Hydra Boost, protože obsahuje vyživující a hojivé účinky aloe vera.

„Při spálené pokožce pomáhá studená sprcha nebo vlhký chladný ručník, ale místo tření pokožky ručníkem je lepší ji jen poklepávat nebo nechat oschnout na vzduchu,“ dodává doktor Perry.

 

NAMAŽTE SE OLEJEM S ANTIOXIDANTY

„Antioxidanty mohou být novou generací ochrany proti slunci,“ tvrdí doktor Phillips. Antioxidanty jsou známé svými účinky proti stárnutí a nový výzkum ukazuje, že mohou také snižovat riziko rakoviny kůže. Dr. Philips doporučuje přidat do péče o pleť před pobytem na slunci a po něm olej bohatý na antioxidanty.

 

NAMAŽTE SE VITAMÍNY

„Hydratační přípravky s obsahem vitaminu E dobře působí na pokožku spálenou sluncem, protože obsahují antioxidanty, které pomáhají pokožku hojit a minimalizují její následné olupování,“ vysvětluje Dr. Perry.

Na rty naneste náš speciální balzám Fortune Balm a po dni stráveném na slunci se osvěžte se sprchovou pěnou po opalování The Ritual of Karma. Oba přípravky obsahují vyživující a ochranné složky, které pokožce prospívají.

Dr. Shotterová dodává, že „pokud pod opalovací krém nanesete kvalitní sérum s vitaminem C, může být opalovací krém až čtyřikrát účinnější“. Zkuste ještě před aplikací ochranného krému na obličej SPF 50 The Ritual of Karma Sun Protection použít náš The Ritual of Namaste Vitamin C* Natural Booster.

 

NEZAPOMEŇTE NA PRAVIDELNÝ PEELING

Kromě spálení může mít slunce na naši pokožku také vysušující účinek. „Exfoliace pokožky peelingem každé 2-3 dny pomůže odstranit odumřelou kůži a odhalit hladší povrch pod ní,“ radí doktor Phillips a dodává: „Tmavší pleť sice produkuje více tuku než bílá, ale i tak může být náchylná k vysušování. Jemný peeling suchých míst zastaví nadměrné usazování nečistot, které ucpávají póry a mohou vést k dalším problémům s pletí. Ujistěte se, že nepoužíváte drsné přípravky ani neprovádíte nadměrnou exfoliaci, protože to může poškodit povrch pokožky a způsobit vznik tmavých skvrn.“ S naší Scrub Therapy Collection si můžete vybrat mezi jemným, středně intenzivním a intenzivnějším peelingem, který bude vyhovovat individuálním potřebám vaší pleti.

 

OBLEČTE SI TMAVŠÍ ŠATY

V létě je naprosto normální sáhnout po přírodním lněném a bílém bavlněném oblečení ve skříni, ale Dr. Shotterová nám říká, že „nošení tmavších barev oblečení působí v jasných dnech jako filtr a pomáhá snižovat množství UV záření, které se dostává k naší pokožce“. Takže toto léto změňte styl.

 

NENECHTE SE ZMÁST

Když se za slunečného dne rozhodnete pro příjemné chladné místo ve stínu, můžete mít pocit, že jste před sluncem schovaní, že? Nenechte se zmást, nejste mimo nebezpečnou zónu. „Sluneční paprsky se mohou odrážet od světlých povrchů a ve stínu se na nás odrážet zpět. Světlé povrchy, jako je beton, písek a voda, se odrážejí více než tmavé povrchy, což znamená, že i když sedíme pod slunečníkem na písku, jsme stále vystaveni 25–30 % UV záření, o kterém si myslíme, že na nás nepůsobí." vysvětluje doktor Phillips.“

 

DOMÁCÍ LÉK NA SPÁLENINY OD SLUNCE

„Přírodním prostředkem na spálenou kůži od slunce je jedlá soda. Po smíchání s vodou a nanesení na kůži mohou alkalické vlastnosti jedlé sody skutečně zklidnit bolestivou pokožku,“ říká Dr. Perry.

 

VEMTE SI PRÁŠEK

Oba odborníci se shodují, že Ibuprofen může zmírnit otoky a bolest po celém těle způsobené spáleninami od slunce. Dr. Perry dodává, že „užívání antihistaminik také pomůže, ale hlavní poselství zní: nespálit se a nesnažit se ani o bezuzdné opalování“.