Jak na dokonalou péči o pleť? Naučíme vás to

Pomůžeme vám sestavit dokonalou péči o vaši pleť a ukážeme vám, jak všechny produkty správně aplikovat.

Kosmetický průmysl je rychle se rozvíjejícím odvětvím, a proto může být obtížné vybrat si, které produkty jsou nezbytné a které jsou jen příjemné. V jakém pořadí byste měli všechny ty krémy a séra používat? Na co byste si měli dávat pozor při nákupu nových produktů péče o pleť? Které složky jsou důležité a jak poznáte, které přípravky vaší pleti nejlépe vyhovují? Tyto zásady ideální péče o pleť představují zkratku k vaší zářivé pleti.

Skutečně to chápeme. Někdy jste prostě příliš unavení a někdy ráno pospícháte natolik, že na péči o svou pleť nemáte více než 5 minut. Investovat více času do své rutiny se však opravdu vyplatí, protože naše pleť toho denně prožívá hodně. Je například velmi důležité chránit ji před znečištěným ovzduším a UV zářením. Vaše pleť potřebuje hydrataci, určitou pomoc při odstraňování odumřelých buněk a podporu v boji proti stárnutí. Tajemství krásné a zdravé pleti spočívá v sestavení rutinní péče, která je jednoduchá, účinná a lze ji snadno přizpůsobovat.

VÝCHOZÍ BOD: URČENÍ TYPU PLETI

Jde o to, že ačkoli se všichni rodíme s typem pleti, který je dán geneticky, mohou ho ovlivnit různé faktory, například stres, životní styl nebo hormony. „Existují čtyři základní typy pleti: normální, suchá, mastná a smíšená,“ říká odbornice na pleť Ksenia Selivanova a dodává: „Dále existují sekundární typy pleti: citlivá, dehydratovaná, stárnoucí, aknózní, rosacea a pleť poškozená sluncem.“

Když máte normální pleť, máte malé póry a nevyskytují se u vás vyrážky, pupínky ani suché či mastné skvrny. Máte štěstí! Pokud je vaše pleť napjatá a občas trpíte olupováním nebo suchostí, máte lipidovou suchou pokožku. U mastné pleti se mohou vyskytovat černé tečky a skvrny a vaše póry jsou větší, a tudíž viditelnější. A konečně smíšená pleť znamená, že vaše T-zóna (čelo, nos a brada) je mastnější než zbytek obličeje. Vaše tváře mohou být normální, nebo dokonce suché.

Abyste měli skvělou pleť, nemusíte si osvojit složitý postup ve 12 krocích inspirovaný korejskou kosmetikou, ale musíte být trochu strategičtí v závislosti na tom, jak se vaše pleť momentálně projevuje. Chvíli se zamyslete nad tím, jaký je váš primární typ pleti a jaké mohou být vaše sekundární problémy. Použijte je jako kompas při hledání potřebných produktů. „A nezapomeňte, že ranní péče by se měla zaměřit na ochranu, zatímco cílem noční je pleť vyživit a povzbudit,“ říká další odbornice na péči o pleť Megan Felton.

PÉČE O PLEŤ PŘESNĚ PRO VÁS

Základní rutina se mírně liší v závislosti na typu pleti a jejím problému, ale v zásadě by měla sestávat ze tří kroků: čištění ráno a večer, pečující přípravek jako je booster, sérum nebo tonikum, které lze použít ráno a/nebo večer, a hydratační krém. Pokročilejší rutinní péče o pleť trvá déle a dodává pleti cílenější péči.

Základní péče o pleť se skládá z následujících kroků:

RÁNO A VEČER

 Komplexní rutinní péče by mohla vypadat následovně:

RÁNO

VEČER

Podívejme se nyní na jednotlivé kroky podrobněji:

 

ČIŠTĚNÍ

Jedná se o jeden z nejdůležitějších kroků v péči o pleť. Vaše pokožka přichází denně do kontaktu se znečištěným ovzduším a dalšími škodlivinami, které je třeba na noc odstranit. Ráno je také důležité pleť znovu vyčistit, abyste předešli ucpání pórů. Způsob, jakým to provedete, závisí na typu vaší pleti a osobních preferencích. Sušší typy potřebují vyživující čisticí přípravek na bázi mléka nebo oleje. Pro mastnou/smíšenou pleť se hodí pěnové čisticí přípravky, nebo dokonce olejové čisticí přípravky, protože dobře odbourávají kožní maz, ale nezapomeňte večer na dvojí čištění, aby se neucpávaly póry. Naproti tomu micelární přípravky jsou vhodné pro všechny typy pleti.

 

TONIKUM

Tonikum se používá po čištění pleti. Jedná se o řídkou tekutinu, která má za úkol odstranit všechny odolné nečistoty, dodat pleti živiny, vyrovnat ji a pomoci následným produktům z vaší péče, aby se lépe vstřebávaly. Tonika bez alkoholu jsou skvělou volbou pro všechny typy pleti, zklidňují a hydratují suchou pokožku, vyrovnávají pH a odstraňují přebytečný kožní maz z mastné či smíšené pleti.

 

BOOSTERY

Jak už asi tušíte, boostery jsou určeny k povzbuzení vaší pleti! Každý z nich obsahuje specifickou směs složek, přičemž jedna účinná látka je ve vyšší koncentraci, aby vyhovovala vašim specifickým potřebám a typu pleti. Tyto přípravky mohou pomoci rehydratovat, regenerovat a revitalizovat pleť i v hlubších vrstvách. Protože tonika a boostery jsou lehčí než séra, měly by se aplikovat jako první. Nemusíte je používat neustále, ale můžete je přidat do své rutiny, když vaše pleť potřebuje trochu větší podporu.

 

SÉRA

Séra jsou řidší než denní nebo noční krémy a obvykle obsahují vyšší koncentraci účinných látek. Lehčí textura znamená, že se vstřebávají hlouběji do pokožky, takže mohou působit tam, kde mají největší účinek. Obvykle se aplikují před hydratačními přípravky a jsou vhodná téměř pro všechny typy pleti.

 

OČNÍ KRÉMY

Ať už má oční krém texturu podobnou séru, nebo je bohatší, nejvhodnější je nanášet ho prsteníčkem před olejem nebo hydratačním krémem. Protože pokožka kolem očí je citlivější, vyžaduje speciální péči, například vhodnou koncentraci účinných látek. Pokud vás v oblasti pod očima trápí především vrásky, otoky, hyperpigmentace nebo tmavé kruhy, existuje spousta očních krémů, které vám přispěchají na pomoc.

„Pokud máte sklon k oteklým očím, doporučila bych vám používat oční krém pouze ráno. Pleť kolem očí je jemnější a produkty se mohou v této citlivé oblasti usazovat, zatímco spíte a krevní oběh se zpomalil,“ říká mezinárodně uznávaná odbornice na péči o pleť Abigail James.

 

DENNÍ A NOČNÍ KRÉMY

Ráno použijte denní krém a večer noční krém. Tyto krémy jsou často vytvořené na míru konkrétnímu typu pleti a mají za úkol pokožku hydratovat, zadržovat v ní vlhkost a zanechat ji hladší a jemnější.

 

PŘÍPRAVKY S OCHRANNÝM FAKTOREM (SPF)

I v zimě je důležité chránit pokožku před UV zářením, a přestože mnoho krémů obsahuje ochranný faktor (SPF), je ve skutečnosti mnohem lepší používat ochranu proti slunci jako svrchní vrstvu po aplikaci denního krému.

 

OLEJE

Oleje pokožku vyživují a uchovávají v ní všechny účinné látky, takže záleží na osobních preferencích. Pokud je vaše pleť obzvlášť suchá, můžete použít olej i hydratační krém, zatímco u mastné pleti a pleti se sklonem k tvorbě skvrn je lepší olej vynechat. Hydratační krém na vodní bázi nemůže proniknout do oleje, takže pro jistotu vždy po nanesení krému (pokud jej používáte) vklepejte olej na suchá místa. V opačném případě dopřejte své pleti masáž olejem, pokud jej používáte samostatně. 

„Jednou týdně si ráda dělám masáž obličeje olejem. Nejenže vyživuje pleť esenciálními mastnými kyselinami a oleji, ale také podporuje krevní oběh, uvolňuje svaly a poskytuje nezbytnou chvilku péče o sebe,“ říká Abigail.

MASKY A PEELINGY

Pleťové masky a peelingy zařazujte do své rutiny několikrát týdně. Pokud si předtím uděláte peeling, podpoříte tím účinky masky na obličej.

Maska jednou týdně večer je skvělý způsob, jak pleť povzbudit. Pokud je vaše pleť mastnější, můžete zvolit masku s dřevěným uhlím. Potřebujete-li hydrataci a rozjasnění, je ideální AHA maska nebo hydratační pleťová maska,“ poznamenává Abigail. Během nocí, kdy používáte masku, můžete vynechat booster, sérum a možná i noční krém a/nebo olej v závislosti na typu vaší pleti a použité masce. Například pokud byla maska neuvěřitelně vyživující, nebudete možná potřebovat další hydratační vrstvu, ale pokud jste použila AHA masku, hydratační krém vaši domácí péči příjemně zakončí.

Peeling na obličej je jemný a funguje jinak než ostatní druhy scrubů. Dobrý peeling obsahuje kyseliny, které zajistí, že se odumřelé kožní buňky snadněji uvolní zevnitř, což má za následek svěžejší a zářivější pleť. S přibývajícím věkem a dalšími faktory, například poškození sluncem, se vaše pleť hůře zbavuje odumřelých buněk, a proto je peeling nezbytný. Vaše pokožka se tomu musí přizpůsobit, proto začněte pomalu. Obecné pravidlo je jednou až dvakrát týdně. Když se toho budete držet, zjistíte, že je to tak trochu zázračný lék na skvrny, vrásky a suchou pleť. Při pravidelném používání peelingu je mimořádně důležité, abyste poté pokožku hydratovali.

 

JAK VRSTVIT

„Dobrý způsob, jak si zapamatovat vrstvení produktů, je začít nejprve s řidšími produkty na vodní bázi, jako je tonikum a booster, a poté s hustšími produkty na olejové bázi. Ráno byste měli vždy končit přípravkem s ochranným faktorem,“ říká Megan.

 

SEZNAM SLOŽEK

Bez ohledu na to, jaké produkty používáte při péči o pleť, vždy zkontrolujte seznam složek. Nenechte se zastrašit složitou terminologií; prozkoumejte, které ingredience jsou pro váš typ pleti nejlepší, a dobře se informujte. Vyhněte se produktům, které obsahují alkohol, a ujistěte se, že parfém je poslední složkou na seznamu, protože to znamená, že ho přípravek neobsahuje mnoho. Mezi složky, u kterých bylo vědecky prokázáno, že jsou pro vaši pleť prospěšné, patří retinol, vitamin E a vitamin C. Existují také látky, kterým byste se měli obecně vyhnout, jako jsou parabeny, minerální oleje a křemík.

 

PŘIZPŮSOBTE PÉČI O PLEŤ VĚKU

S přibývajícím věkem je třeba zvážit změnu péče o pleť, protože naše hormony a životní styl mohou být ve dvaceti letech zcela jiné než ve čtyřiceti.

Obecně platí, že mladší pleti prospějí krémy a séra s lehčí texturou. Cokoli příliš těžkého nebo vyživujícího by mohlo způsobit vyrážky, takže se nevrhejte na „antiageing produkty“ příliš brzy!

Po čtyřicítce dochází k úbytku hormonů, zejména estrogenu, což způsobuje větší suchost pleti, zvýšenou potřebu hydratace a nutnost vrstvení produktů. Dodatečná hydratace nemusí mít jen podobu těžších krémů, ale může jít také o hydratační aktivní látky, jako je hyaluron obsažený v sérech a boosterech ve formě ampulí. Když po nich nanesete hydratační krém, získáte další dávku hydratace.

S přibývajícím věkem se také výrazně snižuje přirozená výměna kožních buněk, takže peeling, který tento proces podporuje, pomáhá udržovat mladistvý vzhled a dojem z pleti. Exfoliovaná pleť také lépe odráží světlo a působí svěže. Peeling navíc umožňuje účinnější vstřebávání dalších složek péče o pleť. Tím, že odstraňujeme odumřelé kožní buňky z povrchu, uvolňujeme cestu k tomu, aby naše péče o pleť fungovala ještě lépe.

Najít ideální péči o pleť může vyžadovat několik pokusů a omylů. „Pokud se u vás náhle objeví vyrážka nebo akné, klíčovou změnou ve vaší rutině by mělo být snížení množství hydratačního krému. Přejděte na jemný čisticí přípravek a dvakrát týdně přidejte masku s dřevěným uhlím spolu s pravidelnějším peelingem,“ doporučuje Abigail.