The Legend of the Dragon: Drak jako čínská nejslavnější bájná bytost

Naše zimní limitovaná edice je inspirována starodávnými příběhy čínských císařských draků. V tomto článku se dozvíte více o jejich symbolice a významu.

 

Naše nová limitovaná edice The Legend of the Dragon (Dračí legenda) je inspirována prastarými příběhy o čínských císařských dracích a jejich mytické moci a síle. Její podstatou je myšlenka, že každý z nás v sobě nosí neviditelnou sílu. Jakmile si to jednou uvědomíme a nahlédneme do svého nitra, probudíme v sobě sílu, která v nás roznítí vnitřní oheň a umožní nám naplno rozvinout svůj potenciál.

 

Naše nové produkty pro domov a tělo jsou prodchnuty vůní švestky a cedrového dřeva. Každý z nich vám pomůže proměnit běžnou denní rutinu ve smysluplnější prožitky a dopřeje vám luxus okamžiků, kdy se můžete zastavit a zamyslet. Nemluvě o tom, že slavnostní design se bude krásně vyjímat v každé domácnosti.

 

K nápadu vytvořit dračí kolekci nás inspirovala návštěva Rijksmusea a draci vystupující v čínském umění. Proto jsme se obrátili na kurátora čínského umění Ching-Ling Wanga, abychom zjistili, co draci symbolizují a jak nás všechny mohou inspirovat.

KDY SE DRACI POPRVÉ OBJEVILI V ČÍNSKÉM UMĚNÍ?

 

„Domníváme se, že draci v umění se objevují již v neolitu (přibližně 4700–2900 let př. n. l.). Z tohoto období byly vykopány nefritové předměty, jejichž ukázky můžete vidět v Čínském národním muzeu, a i když přesně nevíme, jakou funkci tyto předměty plní, protože na nich nejsou žádná slova, jejich tvary jsou velmi podobné tomu, co si s obrazem draka spojujeme dnes,“ říká Ching-Ling Wang.

Některé příklady draků v umění si můžete prohlédnout na webu Rijksmusea zde.

 

KDO JSOU DRACI?

 

„Jsou to mytická zvířata. Ve starých čínských textech se při popisu vzhledu draka uvádí, že jde o kombinaci různých zvířat. Drak má oko králíka, roh jelena, tlamu vola, hlavu velblouda, drápy orla, dlaň tygra, šupiny ryby a tělo hada.“

 

BYLI DRACI POVAŽOVÁNI ZA DOBRÉ, NEBO ZLÉ?

 

„Drak je považován za vládce všech zvířat, podobně jako je bájný fénix králem všech ptáků. V Číně není drak zlý, ale příznivý, na rozdíl od Evropy, kde byli draci považováni za špatné.“

 

PROČ JSOU DRACI V UMĚNÍ TAK OBLÍBENÍ?

 

„Tito přízniví draci se objevovali v dobách, kdy panovníci byli ctnostní a na světě panoval mír. A tak draci odjakživa představovali velmi oblíbené dekorativní vzory. Tradičně se objevovali na císařských rouchách, porcelánovém nádobí a na předmětech z bronzu.“

 

MAJÍ DRACI SMYSL?

 

„Draci jsou také uctíváni jako bohové deště, konkrétně jsou spojováni s přivoláváním mraků a deště.“

 

PROČ JSOU DRACI PRO MNOHO LIDÍ TAK FASCINUJÍCÍ?

 

„Číňané věří, že tato mýtická stvoření přinášejí příznivý vývoj – štěstí a blahobyt. V umění znamená drak nejvyšší moc,“ uzavírá kurátor.

 

Prohlédněte si produkty z naší nové zimní limitované edice The Legend of the Dragon zde.