Odpočítávání do Vánoc: Jak se vyhnout svátečnímu stresu?

Do Vánoc zbývá 90 dní a my vám přinášíme plán, jak si svátky užít bez stresu, a praktické tipy, jak se co nejlépe připravit a zorganizovat si čas.

Svátky se pomalu blíží, což znamená, že bude pravděpodobně stále těžší najít si čas pro sebe, být v klidu a připravit se na chvíle, kdy budete muset čelit šíleným davům na letištích, vyhýbat se otázkám na rodinných setkáních a stíhat pracovní termíny na konci roku. Možná je to nejveselejší z ročních období, ale svátky mohou také způsobit, že se vaše hladina stresu zvýší. Pokud si uvědomíte kritická data a naplánujete si příštích 100 dní, můžete splnit drobné všední úkoly ve svátečním období smysluplně, a nedělat je na poslední chvíli.

Jak to udělat? Oslovili jsme životní koučku Marisu Peerovou, aby se s vámi podělila o nejlepší způsoby, jak zvládnout často zběsilé odpočítávání a zároveň chránit svou pohodu. „Nejdůležitějším krokem je stanovit si hranice a držet se jich. K tomu vám velmi pomůže časový rozvrh, který si můžete předem naplánovat,“ uvádí Marisa. Zde vám ukážeme, jak si vytvořit rozvrh, který vám pomůže řídit váš čas a energii, připravit se a odbourat případný stres z dovolené, a hlavně vám umožní opravdu si užít nejkrásnější období roku.

 

Zbývá 90 dní: Rozhodněte se o svých cestovních plánech

Čas: 2 hodiny

Nyní je čas, kdy často přemýšlíte, kde strávit svátky, třeba s rodiči, partnerem nebo přáteli. Tato rozhodnutí mohou být náročná, ale vyberte si tu nejlepší možnost pro vás. Pokud předem zvládnete očekávání těchto lidí, budete si moci dovolenou užít s klidným svědomím.

Díky rezervaci cesty s dostatečným předstihem budete moci využít nižších cen. Vyhněte se rušným cestovním dnům – podle The Vacationer je vhodné vyvarovat se cestování ve dnech 22. až 24. prosince a 26. až 27. prosince. Po Novém roce se pokud možno snažte necestovat domů 1. nebo 2. ledna. Volba období mimo špičku vám pomůže prožít cestu bez stresu.

 

Zbývá 80 dní: Příprava pokrmů

Čas: ráno nebo odpoledne

Začněte s přípravou jídla s předstihem. Může se to zdát brzy, ale pokud si sednete a uděláte si plán pokrmů, které budete během svátků připravovat, a ingrediencí, které na ně budete potřebovat, vyhnete se stresu. Vše, co je konzervované nebo sušené, například omáčky, hořčice nebo ořechy, můžete nakoupit předem a uskladnit. Nikdo nemá rád zběsilé běhání do supermarketu těsně před „velkým dnem“, proto nakupte co můžete s předstihem.

Základ vánočního koláče můžete připravit už v říjnu a nechat ho odležet a zpracovat teprve několik dní před Vánocemi. Na Štědrý den ho pak můžete pokrýt vrstvou marcipánu a polevou.

Pokud jde o samotný Štědrý den, pokud vám chybí nápady a hledáte výživné jídlo o třech chodech, náš zkušený šéfkuchař Renaud Goigoux z restaurace Rouhi v Amsterdamu má pro vás sváteční večeři o třech chodech, která vás určitě nadchne.

Zbývá 50 až 60 dní: Nakupujte

Čas: 2 až 3 dny

Někteří lidé jsou systematičtí a nakupují vánoční dárky v průběhu celého roku. Pokud to není váš případ, vyhraďte si na nákupy dostatek času. „Jestliže se chystáte vyrazit do davu, ať to stojí za to! Snažte se nakupovat mimo špičku. Pokud vyrazíte do obchodů v sobotu v 8 hodin ráno, budete mít nákupy hotové dvakrát rychleji než v neděli odpoledne. Můžete-li, odejděte dříve z práce nebo si domluvte hlídání dětí a věnujte nákupům jeden všední den,“ říká Marisa.

Její oblíbený způsob nakupování je online. Všichni velcí prodejci mají během svátků dopravu zdarma, tak toho využijte! Nakupujte v pyžamu a ušetřete obrovské množství času. Myslete ale zároveň na planetu a uschovejte si všechny papíry, krabice a bublinkové fólie, abyste je mohli znovu použít.

Nejlepší tip: Proč se nepodívat na zahradu nebo do místního parku, jestli tam nenasbíráte nějaké listí, kterým byste mohli ozdobit své dárky? Podívejte se po větvičce cesmíny nebo vylisujte nějaké domácí květiny, abyste svůj dárek obohatili o osobní prvek.

 

Zbývá 30 dní: Napište vánoční přání

Čas: 1 až 3 hodiny

Pro mnohé je to nejmonotónnější úkol. A přestože se vánoční přání může zdát jako zastaralé gesto, může být jedním z nejcennějších, protože nás spojuje s lidmi, které máme rádi. Vyhraďte si čas, pusťte si hudbu, vezměte si skleničku a pohodlně se usaďte. Stejně jako psaní deníku může být i psaní vánočních přání meditativní.

Věnujte každému přání čas, řekněte osobě, které píšete, proč jste jí vděční, že je ve vašem životě, a dejte si záležet na každém slově. Vaše soustředěná energie a promyšlená slova mohou někomu změnit sváteční období. V těchto chvílích mějte na zřeteli lidi ve svém okolí. Proč nenapsat přání sousedovi nebo někomu, koho znáte a kdo by mohl být během svátků osamělý?

Nejlepší tip: Zjistěte si před Vánocemi poslední termíny poštovních zásilek ve vašem okolí a zapište si je do diáře. Pokud posíláte pohlednice nebo dárky do zahraničí, bude to trvat déle, proto se ujistěte, že jste vše odeslali včas.

 

Zbývá 24 dní: Myslete pozitivně

Čas: 20 minut denně

Péče o duševní zdraví je v tomto náročném období velmi důležitá. Marisa doporučuje vyhradit si trochu času na vědomé dýchání. „Tato jednoduchá technika pomáhá vytvořit neutrální prostor, který zabrání tomu, abyste se stále dokola vraceli ke stejným úzkostným myšlenkám. Krabicové dýchání zklidňuje nervový systém, zvyšuje koncentraci a pomůže vám v určitých situacích zvládnout emocionální reakce,“ vysvětluje.

  1. krok – nadechněte se nosem a počítejte do čtyř
  2. krok – vydržte počítat do 4
  3. krok – vydechněte ústy a počítejte do 4, vydávejte přitom zvuky jako při foukání
  4. krok – vydržte počítat do 4
  5. krok – opakujte tuto sekvenci po dobu 10 nádechů

Pro slavnostní atmosféru si představujte, že vdechujete zlaté světlo a vydechujete šedou mlhu, která obsahuje všechny vaše špatné pocity.

„A nezapomeňte, že všichni se rodíme s vnitřním rádcem – tím hláskem v naší hlavě, který nás jako miminko pobízel, abychom se naučili mluvit a chodit navzdory stovkám neúspěchů. A přesto necháváme svého vnitřního kritika, aby převzal hlavní roli a ovládl naše myšlenky. Oživte svého vnitřního rádce ve sváteční podobě roztomilého skřítka nebo přátelského sněhuláka. Pokaždé, když si budete připadat nešťastní, zavolejte svého vnitřního rádce, aby vám připomněl, že děláte, co je ve vašich silách, a že jste ve skutečnosti báječní!“ říká Marisa.

 

Zbývá 7 dní: Odhlaste se a zase se přihlaste

Čas: 10 až 20 minut denně

Každý večer si nastavte pravidelný režim a odhlaste se. Sepište si seznam všeho, co potřebujete udělat, a když to napíšete na papír, pusťte to z hlavy. Poté si před spaním dopřejte chvilku klidu a snažte se dosáhnout pocitu pohody. Dbejte na to, abyste tuto chvilku věnovali odpočinku, ať už si užijete koupel nebo si přečtete knihu. Případně (nebo také!) si během každého dne najděte trochu času pro sebe při této meditaci při chůzi. Duchaplná slova v kombinaci s čerstvým vzduchem vám dodají pocit regenerace.

 

Den D: Vytvořte příjemnou atmosféru

Čas: 5 minut

Vůně vysílají signály do části mozku, která ovládá vzpomínky a emoce. Bylo prokázáno, že domácí prostředí příjemné pro smysly, které je bohužel často přehlíženo, pomáhá při depresi, úzkosti a sezónní afektivní poruše (SAD). Navíc pokaždé, když ucítíte známou vůni, přenesete se do šťastných vzpomínek na sváteční období. Provoňte svůj domov oblíbenými vonnými tyčinkami nebo svíčkami z kolekce Private Collection. Věnujte chvilku zapálení svíčky a umístěte ji do centra svého domova.