Je vaše pokožka hlavy zdravá? Prozradíme vám vše, co potřebujete vědět

Pokožka hlavy je základem zdravých vlasů, ale doposud se na ni často zapomínalo. Přečtěte si našeho odborného průvodce, který vás seznámí se vším, co potřebujete vědět o udržování zdravé vlasové pokožky.

 

O silné, lesklé a zdravé vlasy usiluje mnoho z nás, ale bez zdravé pokožky hlavy, která je základem všeho, může tento cíl zůstat nedosažitelný. Zatímco na naše vlasy se soustředí veškerá pozornost, nemluvě o pokožce obličeje a zbytku těla, zdraví pokožky hlavy je příliš často opomíjeno. Samozřejmě až do chvíle, kdy se objeví problém.

Svědění, šupinatění nebo bolest vlasové pokožky je často varovným signálem, že něco není v pořádku. Co byste ale měli udělat, abyste problémům s pokožkou hlavy předešli? Obrátili jsme se přímo na odborníky.

Ať už vás zajímá, jak léčit suchou pokožku hlavy, co způsobuje její svědění nebo jen jak udržet pokožku hlavy v nejlepší kondici, čtěte dál a dozvíte se vše, co potřebujete vědět.

 

JAK VYPADÁ ZDRAVÁ VLASOVÁ POKOŽKA?

 

Pokud dáváte přednost delším vlasům, může být obtížné posoudit, jak dobře si vaše pokožka hlavy pod všemi vlasy vlastně vede. Obecně však platí, že pokožka hlavy, která je v dobrém stavu, by měla být příjemná – ani příliš suchá, ani nadměrně mastná. Zdravý růst vlasů je také známkou toho, že vše vypadá dobře. „Zdravá pokožka hlavy je čistá a bez nadměrného množství mastnoty, nečistot a nánosů různých produktů. Neměla by vám způsobovat žádné nepříjemné pocity, jako je svědění, pálení nebo přecitlivost,“ říká vedoucí lékárník Abbas Kanani.

 

ZNÁMKY NEZDRAVÉ POKOŽKY HLAVY

 

Svědění, podráždění a lupy mohou být známkou toho, že vaše pokožka hlavy potřebuje více pozornosti a péče. Totéž platí pro nadměrné vypadávání, řídnutí nebo pomalý růst vlasů, vysvětluje Kanani. „Tyto příznaky mohou signalizovat problém s produkcí přirozených látek, nedostatečným prokrvením nebo špatnou vlasovou hygienou. Zdraví vlasové pokožky může narušit také akné, folikulitida a lupénka, které mohou způsobovat záněty,“ doplňuje.

Pokud si myslíte, že se u vás některý z těchto problémů projevuje, je dobré poradit se s praktickým lékařem nebo lékárníkem. Jak dodává Kanani, totéž platí, pokud si všimnete přetrvávajícího zápachu, který by mohl být známkou růstu bakterií.

JAK SE VYPOŘÁDAT SE SUCHOU NEBO CITLIVOU POKOŽKU HLAVY

 

Pocit napjaté pokožky není nikdy příjemný. Vyzkoušejte proto tyto odborné tipy od lékárníka Kananiho, jak se vypořádat s pocitem suché pokožky hlavy.

- Při mytí vlasů a pokožky hlavy používejte hydratační šampony, které vám pomohou vlasy a kůži na hlavě vyživit. Pomůže i vyhýbání se drsným sulfátům.

- Nadměrné mytí může zbavit vlasy a pokožku hlavy přirozených látek, a tím zhoršit vysušování. Zkuste snížit četnost mytí šamponem.

- Máte rádi horkou sprchu? Suchou pokožku může zhoršovat i příliš teplá voda, proto při mytí vlasů volte raději studenou nebo vlažnou vodu, která pomáhá udržovat hydrataci.

- Zvlhčovač vzduchu může zvýšit vlhkost vzduchu ve vaší domácnosti a následně pomoci zabránit nadměrnému vysušování pokožky hlavy.

 

JAK LÉČIT SVĚDIVOU NEBO PODRÁŽDĚNOU VLASOVOU POKOŽKU

 

„Nejprve se snažte odolat nutkání škrábat se. Může to vést k poškození kůže, zánětu a v konečném důsledku vše ještě zhoršit,“ radí Kanani. Místo toho můžete vyzkoušet jeho tipy.

- Pokud jsou příčinou svědění lupy nebo seboroická dermatitida, může být prospěšné používat léčivé šampony. Zmírní svědění a mohou také pomoci omezit tvorbu lupů.

- Pro úlevu aplikujte na pokožku hlavy malé množství jemného hydratačního kondicionéru nebo přírodních olejů, jako je kokosový olej nebo olej z čajovníku. Nechte je krátce působit a poté opláchněte.

- Zvažte použití jemnějších hypoalergenních vlasových přípravků bez parfemace, dokud podráždění neustoupí. Otestujte je nejprve na malé části pokožky hlavy.

 

JAK ZACHÁZET S LUPY NEBO ŠUPINATOU KŮŽI NA HLAVĚ

 

Přetrvávající bílé šupinky mohou být nepříjemné a jsou klíčovým znamením, že vaše pokožka hlavy potřebuje péči a pozornost. Vyzkoušejte tyto Kananiho tipy a získejte nad svou kůží opět kontrolu.

- Stres je spojován s různými kožními onemocněními, včetně lupů. Cvičení, meditace a práce s dechem pomáhají zmírnit stres a potenciálně zlepšit zdraví pokožky hlavy.

- Poohlédněte se po šamponech proti lupům obsahujících účinné látky, které mohou pomoci snížit šupinatění.

- Jemné masírování pokožky hlavy konečky prstů během mytí šamponem může přispět k uvolnění a odstranění lupů. Vyhněte se však použití nehtů, které mohou způsobit další podráždění nebo poškození. Můžete také vyzkoušet náš peeling na pokožku hlavy, který šupinky odloupne.

- Snažte se vyvarovat nadměrného mytí vlasů, které zbavuje pokožku hlavy přirozených tukových látek a prohlubuje tak její suchost, tvorbu lupů a šupinatost.

 

3 ZPŮSOBY, JAK UDRŽET SVOU POKOŽKU HLAVY ZDRAVOU

 

  1. Dopřejte své pokožce potraviny bohaté na vitamíny, minerály a omega-3 mastné kyseliny, jako je ovoce, zelenina, celozrnné výrobky, ryby, ořechy a semínka. Potřebujete inspiraci? Máme pro vás spoustu chutných receptů bohatých na živiny, které můžete vyzkoušet.
  2. Udržujte vlasy a pokožku hlavy v čistotě pravidelným mytím šamponem a kondicionérem, které jsou vhodné pro váš typ vlasů a pokožky. S naší personalizovanou řadou péče o vlasy je to snadnější než kdy bylo.
  3. Dobrý krevní oběh je zásadní pro přísun kyslíku a základních živin do pokožky hlavy a vlasových folikulů. Pravidelným cvičením, kartáčováním vlasů a jemnou masáží vlasové pokožky ji můžete udržovat v dobré kondici. K masáži přidejte peeling na pokožku hlavy z kolekce Elixir Collection, který ji pročistí.