Proč je přátelství důležité pro vaše zdraví?

Přátelství je jedním z nejdůležitějších aspektů šťastného života. Přečtěte si, jak můžete investovat do vztahů s přáteli a učinit je ještě lepšími.

 

VĚDECKÉ POZNATKY O VLIVU PŘÁTELSTVÍ NA ŽIVOTNÍ POHODU

 

Desetiletí výzkumů ukázala, že klíčem ke štěstí jsou vztahy. Lidé jsou od přírody společenští a nejlépe se cítí ve vztazích s ostatními. Čas strávený s lidmi, kterým důvěřujete a kterých si vážíte, vám nejen zlepší náladu, ale posílí i zdraví vašeho mozku a sníží riziko onemocnění, například demence. Přispívá k pocitu sounáležitosti, bezpečí a uvolňuje „hormon lásky a důvěry“ oxytocin, a spouští serotonin a dopamin, hormony dobré nálady. Dlouhodobá sociální izolace nebo osamělost může dokonce zkrátit délku života o neuvěřitelných 15 let!

Nyní, když víme, jakou hodnotu a výhody má mít přátele, se tedy věnujme některým zřejmým i méně zřejmým způsobům, jak si získat přátele a posílit pouto mezi vámi a ostatními.

 

  1. ODVAŽTE SE BÝT SAMI

Zní to jako velmi zvláštní rada v článku o přátelství, ale pokud umíte být sami, znamená to, že nebudete navazovat přátelství jen proto, abyste se cítili méně bojácní nebo osamělí. Nespokojíte se jen tak s někým a budete se přátelit jen s lidmi, kteří jsou pro vás opravdu výjimeční. Schopnost být sám vám dodá sílu být tu pro své přátele, když vás potřebují, což vytváří pevnější pouto. Navíc když jste sami, poznáte, co je pro vás nejdůležitější, a získáte čas k načerpání nových sil.

 

  1. SETKÁVEJTE SE S PODOBNĚ SMÝŠLEJÍCÍMI LIDMI

Najít si přátele v dospělosti může být těžké. Jedním z nejlepších způsobů, jak se seznámit s lidmi, je však věnovat se koníčku, který vás baví, a v ideálním případě něčemu, co zahrnuje skupinu. Ať už se přihlásíte do pěveckého sboru, začnete se věnovat týmovému sportu jako je fotbal, nebo se přihlásíte na výtvarný či jazykový kroužek, budete mít něco společného, na čem můžete stavět. Pokud skupina ještě neexistuje, proč nenavrhnout, že po dalším cvičení zajdete na rychlý drink? Můžete začít tím, že si popovídáte o společném koníčku, a pak pokračovat dál.

 

  1. JSEM PLACHÝ. JAK SI MÁM NAJÍT PŘÁTELE?

Pokud se stydíte, může vám některý z následujících tipů připadat docela děsivý, ale vystoupit ze své komfortní zóny je polovina práce! Začněte pomalu a nejprve se více pohybujte na veřejnosti, zpočátku na nenápadných místech nebo na malých tržištích. Usmívejte se na cizí lidi a dejte se do řeči s květinářkou nebo spolupracovníkem. Tyto malé kroky vás povzbudí, zvýší vám hladinu energie a zlepší vaše sociální dovednosti. Pokud máte koníčky, spojte se s podobně smýšlejícími jedinci, protože podle výzkumů se s nimi snáze sblížíte. A konečně, zůstaňte otevření a zvídaví.

 

  1. PŘIJMĚTE NEDOKONALOST

Máte vysoké nároky na sebe i na své přátele. Někdy je však třeba nastavit si laťku o něco níže, což platí i pro vaše přátele. Pokud přijmete něčí chyby, patrně se s ním sblížíte více, než když budete neustále upozorňovat na jeho nedostatky. A jestliže projevíte zranitelnost, bude to oceněno a posílí to pouto mezi vámi.

  1. BUĎTE PŘÍTOMNI

V době digitální komunikace se může snadno stát, že se s přáteli neuvidíte celé týdny nebo dokonce měsíce. Někdy je to nevyhnutelné, například když žijí v zahraničí. Pokud to ale není váš případ, opravdu se snažte udělat si čas, abyste se viděli. Když se sejdete, upřímně jim naslouchejte. Nekoukejte kradmo na svůj mobil, nastavte ho na tichý režim a snažte se pozorně poslouchat, aniž byste se nechali unášet myšlenkami.

 

  1. NECHOVEJTE K NIKOMU ZÁŠŤ

Všichni známe pocit, kdy si uvědomíme, jak moc někoho milujeme, až poté, co se stane něco zlého. Kdybyste své neshody nevyřešili předem, bylo by to opravdu hrozné. Proto byste to měli udělat co nejdříve: nechovat k sobě zášť a odpustit si chyby. Chce to trochu odvahy, ale všimnete si, že vás to může ve skutečnosti sblížit. Zkuste třeba tuto meditaci o odpuštění.

 

  1. BUĎTE OHLEDUPLNÍ

Všichni jsme zaneprázdnění a ve chvílích, kdy nemůžete být přítomni fyzicky, můžete být přítomni jiným způsobem. Pošlete spontánní vzkaz nebo příspěvek, o kterém si myslíte, že by vašeho přítele zajímal, nebo třeba i knihu či film, který se vám oběma líbí a o kterém si můžete popovídat, až se příště uvidíte.

 

  1. RESPEKTUJTE ODLIŠNOSTI

Zejména v současném politickém klimatu mohou rozdíly v politických názorech způsobit hádky nebo odcizení. Ale nemusí to tak být a je to také trochu škoda, protože kdo by opravdu chtěl mít skupinu přátel plnou „ano“? Není mnohem zajímavější mít blízké vztahy i s lidmi, kteří mají jiné názory než vy? Pro udržení dobrých vztahů je důležité, aby se jakékoli vyjádření nebralo osobně. Snažte se být otevření názorům druhého, učit se jeden od druhého, a ve chvíli, kdy vášně hrozí přerůst, dohodněte se, že spolu prostě nesouhlasíte.

 

  1. ZJISTĚTE, ZDA JSTE DÁRCE, PŘÍJEMCE NEBO KOMBINACE OBOJÍHO

Nikdo se nestane vaším přítelem za den. Přátelství je něco, co je třeba budovat v závislosti na vzájemné interakci. A tato interakce závisí také na typu vaší osobnosti. Jste dárce, který se stará o všechny a málo myslí na sebe? Jste spíše opakem a myslíte jen na to, co ze vztahu získáte, aniž byste něco dávali zpět? Nebo umíte najít dokonalou rovnováhu mezi oběma způsoby? Zjistěte to a pak se tomu přizpůsobte, protože přátelství je vždy otázkou dávání a braní.

 

Doufáme, že vám tyto tipy pomohou prohloubit stávající vztahy a možná i vybudovat nové. Zejména s blížícími se svátky je důležité obklopit se lidmi, které máte rádi, a otevřít jim své srdce. Proč nevyzkoušet tuto řízenou meditaci a nepěstovat trochu lásky k sobě i ke světu kolem sebe?