Chcete mít lepší spánek a víc energie? Zatněte zuby a dejte si studenou sprchu

Týden sprchování studenou vodou vám může přinést pocit, že jste na vrcholu svých sil. Zkusíte to?

 

Než začneme mluvit o studené sprše, chci vám vyprávět jeden příběh. V lednu se mě jedna kolegyně zeptala, jestli bych s ní a skupinou přátel nechtěla skočit do řeky Amstel. Bylo to zrovna pochmurné období, a tak se mi myšlenka na zvýšení adrenalinu zalíbila. Pak si už jen pamatuji, jak jsem stála v teplákové soupravě na břehu řeky v šedivém dni za prudkého deště. Rychle jsme se svlékli do plavek a jeden po druhém jsme se vydali po zledovatělém žebříku dolů, do ještě ledovější vody pod námi. Chlad mě zasáhl jako tsunami a vzal mi dech. Bezděčně jsem zalapala po dechu, měla jsem pocit, že mi chladný šok vytlačil z těla všechen kyslík. Asi dvacet vteřin jsem se zmítala a snažila se popadnout dech, než jsem vylezla z vody, abych se aspoň trochu zahřála ručníkem.

Zní to hrozivě, že? Ale potom jsem se cítila neuvěřitelně. Měla jsem energii! Cítila jsem se živá! Připadalo mi, že můžu ovládnout celý svět! Byla jsem šťastná, a to se mi v mrazivém lednu stává málokdy. A tak jsem se za tím pocitem hnala. Přihlásila jsem se k dalším koupelím ve studené vodě a začala chodit na kryoterapii do suché komory pod bodem mrazu, která má stejné účinky na zlepšení energie a nálady jako ledová voda.

Potíž je v tom, že skákat do ledové vody a mířit do kryokomory není zrovna pohodlné, slyšela jsem, že stejný účinek může mít i studená sprcha, ale nepřesvědčilo mě to. Proto jsem se obrátila na skupinu odborníků, abych zjistila, zda můžete stejných účinků na zdraví dosáhnout i doma pomocí studené sprchy. Odpověď vás možná překvapí.

 

PŘÍNOSY STUDENÉ VODY

 

Vím, že zdaleka nevím všechno o pozitivních účincích chladu na lidskou mysl a tělo.

„Vědecké důkazy ukázaly, že studená sprcha může způsobit vazokonstrikci neboli zúžení cév. To může přispět ke zlepšení krevního oběhu, což potenciálně prospívá zdraví kardiovaskulárního systému a podporuje účinný přísun živin a kyslíku do různých tělesných tkání,“ říká Abbas Kanani, lékárník z lékárny Chemist Click Online Pharmacy a dodává: „Studená sprcha také stimuluje sympatický nervový systém, což vede ke zvýšení aktivity a povzbuzení energie. Některé studie naznačují, že působení chladu může také stimulovat uvolňování endorfinů a dalších neurotransmiterů, jejichž působení vede ke zlepšení nálady a snížení příznaků deprese.“ To vysvětluje, proč jsem se po skoku do řeky cítila na vrcholu blaha.

A přestože se někteří mohou obávat, že ponoření do studené vody může způsobit onemocnění, vědecké poznatky naznačují pravý opak. Sir Christopher Ball, spoluzakladatel projektu The Oxford Longevity Project, říká: „Studené sprchy jsou známé tím, že stimulují imunitní systém, a proto studie skutečně prokázaly, že ti, kteří je podstupují, méně často onemocní.“ Abbas Kanani souhlasí: „Vystavení chladu aktivuje stresovou reakci organismu, což vede ke zvýšení počtu bílých krvinek a potenciálně posiluje imunitní funkce.“

Tím to ale nekončí, kromě těchto neuvěřitelných přínosů existují i další. „Vystavení chladu se často používá jako pomoc při regeneraci po cvičení, protože vědci zjistili, že tento proces může pomoci snížit zánět, bolestivost svalů a oxidační stres, což umožňuje rychlejší regeneraci a lepší výkon. Studená voda také pomáhá stahovat póry a snižovat mastnotu pleti, což může být prospěšné pro pleť se sklonem k akné. Studené sprchy mohou dokonce zlepšit celkové zdraví a vzhled vlasů tím, že zvýší jejich lesk a sníží jejich třepení,“ říká Kanani. Už jste přesvědčeni?

JAK VYUŽÍT VÝHODY STUDENÉ VODY

 

Venkovní plavání umožňuje vystavení celého těla chladu a studené koupele zase přesnou kontrolu teploty vody a délky pobytu v ní. Nejpohodlnějším způsobem, jak využít všech výhod chladu, jsou však pro nás všechny studené sprchy. Než se do nich ale vrhnete, potřebujete se na ně připravit.

„Doporučuji vám, abyste si nejprve užili teplou sprchu a teprve poté snížili teplotu na chladnou, ale nikoliv mrazivou. Začněte s jednou minutou a teprve pak působení studené vody prodlužujte. Ve sprše se neustále pohybujte, aby se chlad nesoustředil jen na jednu oblast pokožky. A nezačínejte pouze s obličejem, protože to může vyvolat reflex, který snižuje srdeční frekvenci a může vést k mdlobám,“ doporučuje Dr. Ross Perry, lékařský ředitel společnosti Cosmedics.

Chcete upřesnit teplotu? Abbas Kanani doporučuje používat vodu o teplotě kolem 20 °C (68 °F) nebo nižší, abyste dosáhli požadovaných účinků působení chladu. „Nejlepší je experimentovat s různými teplotami, abyste zjistili, co vám nejlépe vyhovuje,“ říká.

Tony Pemberton, kouč v oblasti epigenetiky, tvrdí, že optimální doba je 3 minuty, takže se snažte k této době přiblížit. „Dávejte pozor, abyste se nepředávkovali!“ varuje a dodává: „Je to skvělá doba pro současnou práci s dechem, jako je zpomalení dýchání, které navozuje stav klidu.“ Pokud chcete tento čas využít ještě lépe, doporučuje Sir Christopher Ball „přemýšlet o výzvách nadcházejícího dne a týdne a ujistit se, že k nim přistupujete pozitivně“.

A stojí za zmínku, že studené sprchy nejsou pro každého, což je v pořádku. „Je důležité věnovat pozornost tomu, jak vaše tělo na studenou vodu reaguje. Pokud se začnete cítit nadměrně nepříjemně, intenzivně se třást nebo pociťovat jakékoli negativní příznaky, měli byste přestat a zahřát se, protože to může vést k nežádoucím účinkům. Pokud máte nějaké závažné zdravotní potíže, například kardiovaskulární problémy nebo Raynaudovu chorobu, je vhodné se před studenou sprchou poradit s lékařem,“ upozorňuje Abbas Kanani.

 

PŘIJMĚTE VÝZVU RITUALS A VYZKOUŠEJTE NA TÝDEN STUDENOU SPRCHU

 

Chcete vyzkoušet studenou sprchu? Přijměte týdenní výzvu Rituals Cold Shower Challenge. Pokud se se studenou sprchou teprve seznamujete, začněte s obvyklou teplotou a na posledních 30 sekund přejděte na studenou sprchu. Každý den pak prodlužujte dobu sprchování chladnou vodou.

  1. DEN: 30 SEKUND

Začněte krátkým prudkým proudem studené vody.

  1. DEN: 1: 40 SEKUND

Dnes tento čas prodlužte o pouhých 10 vteřin - zvládnete to!

  1. DEN: 1 MINUTA

Cítíte se dobře? Dnes zkuste 60 vteřin a soustřeďte se na dýchání, které musí být pomalé a rovnoměrné.

  1. DEN: 75 SEKUND

Dnes jen 15 sekund navíc, nezapomeňte, že váš dech vám pomůže.

  1. DEN: 90 SEKUND

Dnes spojte své pomalé, hluboké dýchání s tím, že se v tomto čase zamyslíte nad třemi věcmi, za které jste vděční.

  1. DEN: 2 MINUTY

Výzva je téměř u konce! Spojte pomalé dýchání se vzpomínkou na 10 pozitivních věcí ve svém životě - mohou to být vaši přátelé, blížící se dovolená, oblíbené jídlo, cokoli! Než se nadějete, čas uplyne.

  1. DEN: 3 MINUTY

Fajn, dnes je na programu největší časový skok. Věřím vám, ale pokud to nezvládnete celé tři minuty, můžete to zkusit zítra znovu. Během této doby nezapomeňte dýchat pomalu a zhluboka - váš dech je ve studené sprše vaším největším přítelem. Pusťte si svou oblíbenou optimistickou písničku, která povzbudí vaše hormony štěstí a pomůže vám to zvládnout.

 

Studené sprchy jsou snadný způsob, jak si každý den zlepšit zdraví a pohodu, takže jakmile tuto výzvu zdoláte, pokračujte s nimi.