Jak být šťastný: rady odborníků, které vám pomohou najít životní spokojenost

Co je to štěstí? A hlavně, jak můžeme získat tyto hřejivé pocity spokojenosti, abychom se cítili šťastnější každý den? Nová skupina odborníků na štěstí možná zná odpovědi.

 

Každý touží po štěstí, všichni se chceme cítit dobře. Než se ale zaměříme na to, jak se cítit šťastně, je důležité pochopit, o co vlastně usilujeme.

 

CO JE ŠTĚSTÍ?

 

Podle Mo Gawdata, odborníka na štěstí a autora knihy Solve for Happy (Jak být šťastný), existuje jednoduchý recept na štěstí, který můžeme využívat všichni. Rovnice štěstí, jak ji Gawdat nazývá, zní takto: Když jsou vaše očekávání stejná nebo menší než realita událostí, otevíráte se pocitu štěstí. Jinými slovy, naše štěstí závisí pouze na našem vnímání událostí a klíčem k němu je zaměřit se na budování pozitivnějšího pohledu. V Rituals vnímáme štěstí jako příliv dobré nálady, který zažíváme, když se stane něco skvělého. Radost je naopak spokojenost, kterou cítíme, když je svět na naší straně a všechno je dobré.

Pro hlubší pochopení štěstí z vědeckého pohledu jsme se poradili s Rosie Peacockovou, pozitivní psycholožkou a mentální koučkou. „Štěstí je souhrnný pojem, který pozitivní psychologové rozdělují na dva různé typy pohody,“ vysvětluje Peacocková. „Eudaimonickou pohodu, která se týká spokojenosti v životě v dlouhodobém horizontu, a hédonickou pohodu, která se týká pozitivních emocí tady a teď.“

I když je důležité věnovat pozornost oběma těmto složkám štěstí, abychom cítili opravdové uspokojení, mnozí z nás, jak poznamenává Peacocková, mají tendenci zaměřovat se pouze na to, co je dobré v přítomném okamžiku, místo aby se soustředili na myšlenku dlouhodobého štěstí, tedy na hlubší pocit životní spokojenosti.

Jaron Soh, spoluzakladatel a generální ředitel společnosti Voda, aplikace pro duševní pohodu LGBTQIA+, na které se podílejí přední psychoterapeuti, zjistil, že je to stejné. Soh poznamenává, že naším cílem by mělo být žít v souladu s našimi hodnotami. „Tehdy žijeme život, který je pro nás smysluplný, účelný a naplňující,“ dodává.

 

JE ŠTĚSTÍ VOLBA?

 

Jak mnozí z nás možná vědí, rozhodnout se trvale vidět život z té lepší stránky a zaujmout k němu postoj „ať se děje, co se děje“ může být obtížné. Nabízí se otázka, zda je štěstí opravdu jednoduchá volba. Pro Peacockovou i Soha je odpověď následující: Ne tak docela.

„V pozitivní psychologii existuje teorie, která se nazývá hédonický běžecký pás. Znamená to, že naše pozitivní a negativní emoce budou kolísat na základě našich životních zkušeností, ale po krátké době se vrátí do stejného bodu,“ říká Peacocková.

Cituje studii z roku 1978, které se zúčastnili výherci v loterii a oběti nehod a která se snažila odpovědět na otázku, zda je štěstí relativní. „Studie zjistila, že po uplynutí určité doby se výherci loterie vrátili do stejného emocionálního výchozího bodu jako před výhrou peněz. Proto je pro dosažení dlouhodobého štěstí třeba hledět dál než jen na pozitivní emoce a zaměřit se na vytváření smyslu a celkové životní spokojenosti,“ uvádí Peacocková.

Soh souhlasí a dodává, že snaha o neustálý pocit radosti je jedním z největších omylů při hledání skutečného štěstí. „Pravdou je, že je normální mít slabé dny a prožívat negativní emoce jako je smutek, hněv a stres. Je důležité si uvědomit, že štěstí není cíl, kterého je třeba dosáhnout, ale spíše cesta, která zahrnuje jak pozitivní, tak negativní zážitky.“

 

MOHU BÝT ŠŤASTNÝ SÁM?

 

Stručně řečeno, ano, skutečně můžete být šťastní sami. Podle životní koučky Lydie Kimmerlingové, známé také jako Hledačka štěstí, vše začíná tím, že jste spokojeni sami se sebou.

„Nikdy nejste skutečně sami, když se stanete svým nejlepším přítelem. Pokud se potýkáte s osamělostí, může to být znamení, že byste měli začít zlepšovat vztah, který máte sami se sebou,“ vysvětluje Kimmerlingová a dodává: „Je zcela normální toužit po důvěrném vztahu a spojení s nějakým člověkem. Ale naučit se být šťastný sám rozhodně neznamená, že nikoho takového nechcete nebo nepotřebujete. Pokud ho však v současné době nemáte, je to skvělá příležitost začít na sobě pracovat. Nyní je čas, abyste se skutečně poznali a veškerou svou pozornost a soustředění věnovali sobě, tomu, co máte rádi a co vás činí šťastnými. Když si vytvoříte hlubší spojení sami se sebou a budete se mít více rádi, povede to také k tomu, že se budete cítit méně osamělí a budete se sebou spokojenější.“

 

 

TIPY ODBORNÍKŮ, JAK SE CÍTIT ŠŤASTNĚJŠÍ

 

Prozkoumali jsme tedy, co je to štěstí, a zjistili jsme, jak je důležité spojit pozitivní pocity v přítomném okamžiku s cíli a hodnotami, které nám přinesou dlouhodobou spokojenost. Nyní je čas podívat se na několik tipů a technik, které naši odborníci používají při hledání štěstí. Nezapomeňte, že jde spíše o to, najít štěstí v průběhu celého procesu, než ho považovat za konečný cíl.

 

  1. STANOVTE SI CÍLE „"Jedním z nejlepších způsobů, jak zvýšit dlouhodobé štěstí, je zaměřit se na stanovení vnitřních cílů, tedy cílů, které se týkají radosti z procesu, a ne jen z konečného výsledku. Tak například to může být co nejvíce zábavy při každodenním pohybu, spíše než cíl získat na léto tělo v bikinách,“ říká Peacocková.

 

  1. ZKUSTE SI VÉST DENÍK VDĚČNOSTI

Peacocková radí, abychom vedle stanovení cílů používali i praxi vděčnosti, která nám pomůže zaměřit se na ocenění a užívání si toho, co máme, místo toho, abychom se zabývali tím, co nemáme.

„Je vědecky dokázáno, že vděčnost opravdu účinně zvyšuje štěstí. Vezměte si proto deník a každý večer, než půjdete spát, si zapište tři věci, za které jste vděční. To by vám mělo pomoci zaznamenat obrovský nárůst vaší spokojenosti,“ říká.

Kupte si náš Deník vděčnosti zde.

 

  1. ZAPNĚTE ŠTĚSTÍ

„Ráda své klienty žádám, aby si denně zapínali štěstí. Jedná se o rutinní postup, při kterém si hned po probuzení položíte tři otázky. Takové nastavení záměrů vám pomůže přerušit všechny negativní směry, kterými se vaše myšlenky mohou automaticky ubírat, a převzít kontrolu nad nadcházejícím dnem,“ říká Kimmerlingová.

Vyzkoušejte tyto otázky:

  1. Kým chci dnes být?
  2. Na co chci myslet?
  3. Co chci dělat?

 

4: UJASNĚTE SI SVÉ HODNOTY

„Zjistil jsem, že cvičení na vyjasnění hodnot může být účinné pro lidi, kteří se snaží najít štěstí, ale nechápou, proč by se tak měli cítit,“ říká Soh. „Toto cvičení spočívá v tom, že se člověk nejprve zamyslí nad svými základními hodnotami, jako je například poctivost, soucit nebo tvořivost. Poté se zamyslíme nad tím, jak tyto hodnoty můžeme naplňovat v každodenním životě, a podnikneme kroky ke změnám ve svém životě nebo vztazích na základě toho, zda žijeme v souladu se svými hodnotami?“ vysvětluje.

Chcete odhalit další tajemství štěstí? Připojte se k mistrovské škole štěstí Rituals s Mo Gawdatem. Jedná se o 14denní interaktivní cestu, která změní váš život a pomůže vám najít skutečné, dlouhodobé štěstí.