Jednoduchý návod, jak odstranit vosk ze sklenice na svíčku

  1. ZALIJTE NÁDOBKU HORKOU VODOU

Velmi jednoduchou metodou je prostě nalít do hrnce vroucí vodu. Pokud je vaše nádobka vyrobena ze skla, nezapomeňte ji nejprve prohřát pod horkou vodou, aby se sklo nerozbilo. U měkkých vosků (jako je sójový) ani nepotřebujete vařící vodu, stačí otočit kohoutek na nejvyšší teplotu.  Horká voda vosk rozpustí a měl by se uvolnit ze dna. Jakmile je voda dostatečně chladná, abyste se jí mohli dotknout, můžete vosk vyklopit do sítka, aby se zachytil, a poté jej zlikvidovat. Tento způsob je nejlepší řešení i pro větší svíčky.

 

  1. NAMOČTE SKLENICI DO HORKÉ VODY

To je skvělá volba pro malé svíčky. Pokud je sklenice dostatečně malá, aby se vešla do hrnce, naplňte ho vodou tak, aby obklopila nádobku, ale aby se voda nepřelila (vzpomeňte si na vodní lázeň). Postavte hrnec na plotýnku a zvyšte teplotu, dokud se vosk nerozpustí. Až trochu vychladne, vyškrábněte lžící roztavený vosk a otřete jej papírovou utěrkou nebo starým hadrem.

 

  1. VLOŽTE NÁDOBKU DO MRAZÁKU

Vložte nádobku se svíčkou na několik hodin nebo přes noc do mrazáku. Pokud vosk po vyjmutí z mrazáku nevypadne rovnou ven, nakrájejte ho nožem na máslo na kousky a postupně ho vysypávejte, dokud nebude všechen pryč. 

 

  1. POUŽIJTE VYSOUŠEČ VLASŮ

Zapojte fén a zvyšte teplotu. Foukejte na vosk horký vzduch, dokud se nezačne rozpouštět, a poté pomocí papírového ručníku nebo starého hadru měkký vosk odstraňte.

 

ČEMU SE VYHNOUT

Zde je několik věcí, které vás možná napadnou, ale rozhodně byste je neměli dělat.

  1. Nedávejte svíčku do mikrovlnné trouby. Svíčka bude způsobovat kouř, který zaplní mikrovlnnou troubu, čímž vznikne potenciální riziko požáru.
  2. Zbytky svíčky neumývejte v myčce nádobí. Dokonce ani poslední malé kousky! Může se to zdát jako dobrý nápad, ale jak by vám řekl jeden z mých kolegů, ve skutečnosti tomu tak není. Připravte se na to, že veškeré vaše nádobí bude ještě hodně, hodně dlouho chutnat po santalovém dřevu.