Proč je pěstování vlastních bylinek prospěšné pro tělo, mysl i duši

Od úspory peněz po zmírnění úzkosti, to jsou důvody, proč si založit zahrádku a pěstovat na ní vlastní bylinky.

Salát Caprese, domácí pesto, mátové mojito v letním dni - některé pokrmy by bez čerstvých bylinek nestály za nic a sušené verze se jim prostě nevyrovnají. Shodneme se tedy na tom, že chuťově jsou bezkonkurenční, ale věděli jste, že mají i mnoho zdraví prospěšných účinků? Pokud už teď přemýšlíte o tom, že poběžíte do místního supermarketu, abyste popadli všechnu zeleninu, počkejte chvíli. Proč si nevypěstovat vlastní? Od úspory peněz a zdrojů až po posílení vaší pohody, to jsou důvody, proč je pěstování vlastních bylinek dobré pro vaše tělo, mysl i duši.

VZPRUHA PRO VAŠE TĚLO

Pokud máme být upřímní, sušené bylinky jsou nesmírně pohodlné, protože se nemusíte bát, že by vám uvadly. Nejsou však tak bohaté na vitaminy jako jejich čerstvé originály. Například ve srovnání se sušenými čajovými lístky, například v čajových sáčcích, výzkumy ukazují, že čerstvé lístky mají pětinásobně více antioxidantů. Přínosy se liší i podle jednotlivých bylin, zde je jen několik příkladů listových dobrot.

KORIANDR

Ať už ho milujete, nebo nenávidíte, koriandr je plný antioxidantů, které pomáhají eliminovat volné radikály v těle, jež mohou způsobovat nemoci. Jedna studie zjistila, že může chránit před stárnutím kůže způsobeným UVB zářením (UVB jsou sluneční paprsky, které způsobují spálení kůže).

MÁTA

Tato čerstvá bylina pomáhá ulevit od žaludečních potíží, příznaků chřipky a bolestí hlavy.

BAZALKA

Bazalka má silné protizánětlivé účinky, což z ní činí skvělý doplněk stravy, pokud trpíte zánětlivými kožními onemocněními, jako je akné a růžovka.

PETRŽEL

Jste náchylní k nadýmání? Přidejte do svého jídelníčku petržel. Je to přírodní diuretikum, takže může pomoci zmírnit příznaky.

ROZMARÝN

Studie prokázaly, že listy rozmarýnu mají silné antivirové účinky. Skvěle posílí váš imunitní systém a pomáhají v boji proti infekcím.

DOBRÉ PRO DUŠI

Existuje nespočet studií o přínosech zahradničení pro duševní zdraví, a abyste je mohli využít, nemusíte mít ani venkovní prostor. Zde jsou čtyři způsoby, jak může pěstování vlastních bylinek zlepšit vaši pohodu.

  1. Pěstování rostlinek v květináčích a péče o bylinky je duševní a terapeutická činnost. Vyžaduje soustředění, takže i kdybyste chtěli, nebudete moci myslet na svůj seznam úkolů a užijete si tak chvíli jen pro sebe.
  2. Půda ve skutečnosti obsahuje přírodní antidepresiva! Jedna studie zjistila, že v půdě se nachází druh bakterie mycobacterium vaccae, která po vstřebání přes ruce a prsty prokazatelně aktivuje část mozku, která produkuje serotonin.
  3. Pokud budete obklopeni plody své práce, nejenže to ve vás vzbudí pocit hrdosti na svůj úspěch, ale výzkum ukázal, že přítomnost rostlin nám pomáhá cítit se klidněji a uvolněněji.
  4. Při pěstování bylinek kupovaných v obchodech se často používají pesticidy, jsou balené v plastu a jejich cesta do obchodu s sebou nese uhlíkovou stopu. Domácí bylinky jsou proto šetrnější k životnímu prostředí, takže můžete mít ze své volby dobrý pocit. Navíc ušetříte i peníze.

 

PŘIPRAVIT, ZASÍT, NECHAT RŮST

Cítíte už v prstech zeleň? Je čas zasít pár semínek. Zde jsou naše nejlepší tipy pro pěstování bylinek.

  1. Jestliže pěstujete bylinky v květináčích v interiéru, můžete začít kdykoli během roku. Pokud však rostliny sázíte venku, je nejlepší začít na jaře, kdy teploty začínají stoupat a veškeré mrazy jsou pryč.
  2. Semínka jemně zasejte a zatlačte do půdy tak, aby dosahovala jen dvojnásobné hloubky, než je velikost samotného semínka.
  3. Ujistěte se, že váš květináč má drenážní otvory, a na dno nádoby vložte několik kamenů nebo oblázků, které zabrání odpařování a absorbují přebytečnou vodu. Pokud si nechcete zničit podlahu nebo nábytek, nezapomeňte pod květináč vložit podmisku.
  4. Dejte květináč na světlé místo! To je velmi důležité, protože bylinky milují slunce a potřebují minimálně šest hodin slunečního svitu denně. Vyhledejte nejsvětlejší místo u okna a umístěte nádobu tam.
  5. Zeminu udržujte vlhkou a jen mírně ji zavlažujte, abyste na začátku nevyplavili semínka.

Chcete své bylinky dobře využít? Podívejte se na všechny naše recepty zde.